Aminokwasy

Home / Aminokwasy

Jak spalić tłuszcz i nie stracić masy mięśniowej, czyli słów kilka o aminokwasach…

Jeśli trenujecie, staracie się rozbudować swoją masę mięśniową, przyspieszyć spalanie tłuszczu i regenerację, musicie wiedzieć, jak w osiągnięciu tych celów może pomóc odpowiednia suplementacja. Najbardziej podstawową substancją, po którą warto sięgnąć w takiej sytuacji, są z pewnością aminokwasy. Oto dlaczego…

Czym są aminokwasy?

Aminokwasy są najbardziej podstawowym elementem budulcowym wszystkich białek – zarówno pokarmowych, jak i ustrojowych w organizmie. Dotyczy to oczywiście też mięśni… To między innymi dlatego aminokwasy są tak ważne dla osób trenujących. Dodatkowo substancje te posiadają działanie anaboliczne i antykataboliczne. Wpływają na regenerację układu nerwowego i mięśni, przyrost masy mięśniowej i redukcję tkanki tłuszczowe, a ponadto wspomagają wzmacnianie układu odpornościowego, w niektórych sytuacjach mogą stać się materiałem energetycznym dla organizmu. Silnie działają także na układ hormonalny.

Aminokwasy mają szczególne znaczenie dla osób, których celem jest redukcja tkanki tłuszczowej. Pomagają przyśpieszyć ten proces, a równocześnie zabezpieczają organizm przed utratą mięśni.

Czym się różnią aminokwasy egzogenne i endogenne?

Aminokwasy różnią się ze względu na swoją budowę i sposób ich pozyskiwania przez organizm. Dzielą się one na dwie grupy – egzogenne (EAA) i endogenne. Do pierwszej z nich należą leucyna, izoleucyna, walina, lizyna, metionina, treonina, tryptofan, fenyloalanina. Warto dodać, że izoleucyna, walina i leucyna to aminokwasy rozgałęzione (BCAA) i są szczególnie ważne w przypadku budowania tkanki mięśniowej i jej regeneracji. Aminokwasy egzogenne muszą być dostarczane organizmowi z zewnątrz, m.in. wraz z pokarmem, co oznacza, że nie syntezuje on ich samodzielnie – w przeciwieństwie do aminokwasów endogennych. Należą do nich np. alanina, glutamina, tauryna, cytrulina. Są one syntezowane w organizmie, co nie oznacza, że ich suplementacja nie jest konieczna. Wprost przeciwnie. Dodajmy, że wpływają one pozytywnie na m.in. na redukcję tkanki tłuszczowej i na układ trawienny.

Aminokwasy czy białko – co jest lepsze?

Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z treningami, odpowiednim bilansowaniem diety i suplementacją, możecie mieć problem z wyborem najlepszych opcji dla siebie. Jeśli mowa o różnicy między preparatami zawierającymi białko i aminokwasami, najkrócej opisać można ją poprzez sposób trawienia obu suplementów.

W przypadku białka jest to proces bardziej złożony. Droga, którą pokonują tu poszczególne substancje, zanim zostaną wchłonięte w krwioobiegu i dotrą do mięśni, jest wydłużona o proces trawienia. Po przyjęciu z pokarmem musi ono zostać rozbite na wolne aminokwasy i peptydy.

Proces ten jest znacznie ułatwiony w przypadku preparatów aminokwasowych. Najczęściej mają one łatwo przyswajalną formę mieszanek, których baza jest od razu gotowa do wchłonięcia.

W tym miejscu warto również zwrócić uwagę na sposób przyjmowania suplementów aminokwasowych. Jeśli zdecydujecie się na formę kroplówki, zamiast odzywki stałej, dodatkowo skrócicie czas wchłaniania poszczególnych składników w organizmie. Ponadto zaoszczędzicie energię przeznaczoną na proces trawienia i zredukujecie stopień obciążenia układu pokarmowego, co nie pozostaje bez znaczenia w przypadku przyjmowania aminokwasów przed treningiem.

Kiedy najlepiej przyjmować aminokwasy?

Jeśli chodzi o moment stosowania preparatów zawierających aminokwasy istnieje pewna dowolność – o ile zostaną one przyjęte w okolicach treningu. W przypadku aminokwasów egzogennych (czyli m.in. BCAA) najlepsza jest ich suplementacja bezpośrednio po wysiłku, opcjonalnie – również przed i w trakcie. EAA świetnie sprawdzają się u osób trenujących na czczo, bardzo intensywnie, dążących do redukcji tkanki tłuszczowej.

Dodajmy, że aminokwasy uznawane są za jedne z podstawowych, a równocześnie dość kompleksowych suplementów, które możecie stosować już od pierwszych przygód z intensywnymi treningami. Pozwolą one przyśpieszyć spalanie tkanki tłuszczowej, równocześnie zabezpieczając organizm przed utratą masy mięśniowej. Na pewno pozwalają na pełniejsze osiąganie efektów w krótszym czasie…

Napisz do nas

Zostaw nam wiadomość, a postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej.