Hirudoterapia. Leczenie pijawkami Rzeszów

Home / Leczenie Pijawkami

Hirudoterapia, czyli wszystko, co musicie wiedzieć o starej „nowej” metodzie leczenia… pijawkami!

W dobie pogoni za coraz nowszymi i bardziej skutecznymi metodami leczenia niektórych dolegliwość czasem zapominamy, że niektóre ze sposobów, z których korzystały jeszcze nasze babcie, mogą cieszyć się naprawdę dobrymi efektami działania. Jednym z nich jest zyskująca coraz większą popularność hirudoterapia.

Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą i jakich efektów możecie oczekiwać poddając się temu zabiegowi? Postaramy się jak najlepiej odpowiedzieć na te pytania!

Czym jest hirudoterapia?

W największym skrócie – hirudoterapia jest to metoda leczenia pijawkami. Do zabiegów z ich wykorzystaniem stosuje się tylko jeden gatunek spośród ponad 600 żyjących na Ziemi i 24 w samej Polsce. Mowa tu o Hirudo medicinalis, czyli pijawce lekarskiej. Pasożyt ten był wykorzystywany w leczeniu niektórych schorzeń już w starożytności, jednak dopiero w 2005 roku uzyskał uznanie Amerykańskiej Agencja ds. Żywności i Leków.

Jak wygląda leczenie pijawkami?

Jeśli chodzi o techniczną stronę hirudoterapii, zabieg polega na przystawianiu do skóry pacjenta specjalnie do tego celu przygotowanych pijawek. Są one hodowane w warunkach laboratoryjnych, sterylnych, co zapewnia ochronę przed ewentualnym zakażeniem. Ważne, by pijawki stosowane były na zdrową, nieuszkodzoną skórę, bezpośrednio w miejscu schorzeń, które pacjent chce wyleczyć. Po przystawieniu do skóry, pasożyt wgryza się w nią, co jest niemalże bezbolesne ze względu na wydzielane przez niego substancje znieczulające i rozrzedzające krew. Całość zabiegu trwa około godziny. Może on być powtarzany w serii, np. co tydzień – w zależności od zaleceń hirudoterapeuty.

Ważne, by miejsce, do którego przystawione zostaną pijawki, było odpowiednio przygotowane. W dniu zabiegu pacjent nie powinien stosować zapachowych kremów, balsamów i perfum.

Po samym zabiegu miejsce ugryzienia zabezpiecza się opatrunkiem.

Jak działa hirudoterapia?

Badania naukowe pokazują, że zabiegi z wykorzystaniem pijawek mogą przynieść pozytywne efekty w leczeniu wielu schorzeń. Ważne jednak, by traktować je jedynie jako uzupełnienie, dodatek do tradycyjnego leczenia – w żadnym razie jako jego alternatywa. Hirudoterapia może przynieść ulgę, złagodzić objawy, jednak nie będzie lekarstwem na ich przyczynę.

Substancje, które trafiają do krwi pacjenta w trakcie zabiegu, mają działanie antybiotyczne, przeciwbólowe, przeciwbakteryjne, przeciwobrzękowe, przeciwzapalne, przeciwkrzepliwe. Pacjent dostaje także dawkę składników antynowotworowych, metabolitycznych, immunomodulujących i neurostymulujących.

Do głównych substancji, które trafiają do organizmu człowieka poddającego się hirudoterapii, należy rozrzedzająca krew hirudyna i aktywne hirudozwiązki. Wykazują one dobre działanie na układ krwionośny i limfatyczny pacjentów. Pobudzają układ krążenia, a także pozytywnie wpływają na podniesienie obniżonego poziomu odporności immunologicznej. Dodatkowo działają przeciwzakrzepowo i antykoagulacyjnie.

Terapia z wykorzystaniem pijawek ma zastosowanie w leczeniu m.in. bólów głowy, stawów, migren, niegojących się uszkodzeń skóry, łuszczycy, alergii skórnych, krwiaków, obrzęków pourazowych, żylaków, hemoroidów, zakrzepowego zapalenia żył, nadciśnienia tętniczego, a także w przypadku chorób nerek, wątroby, serca, wysokiego poziomu cholesterolu, zapalenia zatok, reumatyzmu.

Hirudoterapia – za i… przeciw

Pomimo całej listy zalet stosowania hirudoterapii jako metody wspomagania leczenia, nie brak także jej przeciwwskazań. Na zabieg przy użyciu pijawek leczniczych nie powinny decydować się osoby zmagające się z anemią i niskim ciśnieniem tętniczym krwi. Dodatkowo hirudoterapii nie powinno się stosować u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Hirudoterapeuta wykonujący zabieg powinien zapoznać się z aktualnymi wynikami badań krwi pacjenta.

Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia samych pijawek używanych w hirudoterapii. Muszą być hodowane w sterylnych, laboratoryjnych warunkach!

Ważnym elementem przygotowania się do zabiegu jest także przełamanie niechęci do… pijawek. Jeśli nie jest to kwestia problematyczna, warto poddać się zabiegowi i sprawdzić jego efekty u siebie!

Napisz do nas

Zostaw nam wiadomość, a postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej.