Makroelementy

Home / Makroelementy

Czym są makroelementy, mikroelementy, pierwiastki śladowe i dlaczego są aż tak ważne?

Na długiej liście czynników, które mają wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie, znajdziecie nie tylko witaminy, ale i substancje, których znikome zapotrzebowanie w organizmie człowieka mogłoby sugerować, że nie odgrywają ważniejszej roli. Jednak nic bardziej mylnego! Mowa tu o makroelementach, mikroelementach i pierwiastkach śladowych.

Czym są? Za co odpowiadają? Skąd je pozyskać? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania! Zacznijmy od początku, czyli odrobiny teorii…

Co to są makroelementy, mikroelementy i pierwiastki śladowe?

Mianem tym określana jest grupa niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu minerałów, które występują w nim w niewielkim stężeniu. W zależności od jego poziomu dzielą się na makro- i mikroelementy, a także pierwiastki śladowe. Jeśli ich stężenie na kilogram masy ciała wynosi powyżej 100 mg, mówimy o makroelementach (makrominerałach). Gdy znajduje się ono w przedziale od 50 do 100 mg na kilogram masy, klasyfikuje się je jako mikroelementy (mikrominerały). W przypadku poziomu niższego niż 50 mg są to pierwiastki śladowe. Na ich liście znajdziecie m.in.: chrom, miedź, żelazo, mangan, jod, molibden, selen, cynk, fluor, sód, potas. Można spotkać się z opiniami, że są one ważniejsze od witamin – w przeciwieństwie do niektórych z nich nie mogą być syntetyzowane przez organizm.

Za co odpowiadają makroelementy, mikroelementy i pierwiastki śladowe w organizmie?

Role, które pełnią poszczególne z minerałów w organizmie człowieka, są wyjątkowo zróżnicowane. W zależności od pierwiastka, mają one wpływ nie tylko na krwioobieg, enzymy, regulujące przemianę białek, tłuszczów i węglowodanów, ale i na funkcjonowanie mięśni. Odpowiadają m.in.za:

– utrzymanie równowagi elektrolitowej w organizmie,
– krzepliwość krwi,
– regulację objętości płynów ustrojowych i ciśnienia osmotycznego,
– transport białek we krwi,
– regulują napięcie naczyń krwionośnych,
– biorą udział w prawidłowym funkcjonowaniu nerwów i kurczliwość mięśni,
– są składnikami hormonów, komórek, enzymów, płynów ustrojowych,
– regulują wewnątrzkomórkowe pH,
– mineralizację kości i zębów.

Mają one niebagatelny wpływ na sprawność i wydolność organizmu, co z perspektywy osób aktywnych fizycznie, uprawiających sport, trenujących, ma szczególne znaczenie. W ich przypadku zapewnienie organizmowi optymalnego poziomu makroelementów, mikroelementów i pierwiastków śladowych jest kluczowe. Przekłada się to bezpośrednio nie tylko na formę, ale i zdrowie. Niedobory poszczególnych minerałów mogą pogorszyć regenerację organizmu i osłabić jego możliwości wysiłkowe.

Przyczyny niedoboru makroelementów, mikroelementów i pierwiastków śladowych

Źródłem niedoborów poszczególnych minerałów w organizmie najczęściej jest po prostu zła dieta. Jeśli jest ona oparta o kiepskiej jakości składniki, fast food, produkty wysoko przetworzone albo jest źle zbilansowana, istnieje spore prawdopodobieństwo, że prędzej czy później pojawią się oznaki braków niektórych pierwiastków, ewentualnie ich obniżonego poziomu. Dlatego tak ważną kwestią jest dbanie o to, by przyjmowane jedzenie i picie było nie tylko „zdrowe”, ale i zawierało odpowiednie składniki.

Dodatkowo grupami szczególnie narażonymi na niedobory minerałów są: kobiety w ciąż i karmiące piersią, osoby przeżywające mocny stres, a także te w trakcie ciężkich chorób i przechodzące rekonwalescencję.

Jak zapobiegać niedoborom makroelementów, mikroelementów i pierwiastków śladowych?

Podstawową metodą zapobiegania powstawaniu niedoborów minerałów w organizmie i ich uzupełniania jest odpowiednio zbilansowana dieta. Musi ona uwzględniać indywidualne uwarunkowania każdego z nas. Styl życia i aktywność fizyczna mają wpływ na zapotrzebowanie w poszczególne składniki mineralne, mogą również wpływać na ich braki.

Dodatkowo doskonałym rozwiązaniem jest także odpowiednia suplementacja. Może ona rozwiązać problem niedoboru makroelementów, mikroelementów i pierwiastków śladowych. Warunkiem jest jednak stosowanie jej pod okiem specjalistów, po konsultacji z nimi. Warto pamiętać, że nie tylko niedobór poszczególnych minerałów jest szkodliwy dla zdrowia, ale i ich nadmiar…

Napisz do nas

Zostaw nam wiadomość, a postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej.