Witamina D

Codziennie dostarczamy naszemu organizmowi wiele różnych składników odżywczych. Podstawowe substancje zawarte w produktach żywieniowych to oczywiście białka, cukry i tłuszcze, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego ciała. Nasz organizm potrafi z tych podstawowych składników, tworzyć nowe, bardziej lub mniej skomplikowane. Istnieją jednak składniki, których nie potrafimy sami zsyntetyzować — są to witaminy!

Witaminy musimy wprowadzać wraz z pokarmem, dlatego też często się słyszy o niedoborach witamin z różnych grup. Jeżeli sami ich nie wprowadzimy, nie będzie ich w naszym ciele. Unikatową i jakże niezbędną dla nas jest witamina D3.

W bardzo minimalnym stopniu nasz organizm potrafi wychwycić ją z pokarmu, dużo łatwiej przyswaja się przez naszą skórę dzięki promieniom świetlnym. Polska jest jednak krajem, w którym słońce, zwłaszcza w okresach zimowych, w niewielkim natężeniu może syntetyzować nam witaminę D3. Rezultat? Badania naukowe pokazują, że większość z nas ma niedobory witaminy D3. Lekarze oraz farmaceuci polecają nam przez to suplementację witaminy D3, zwłaszcza w okresach zimowych. Niedobory D3 objawiają się często krzywicą, kruchością kości, a także wieloma innymi niepożądanymi przez nas objawami. Wydaje się, że najlepszą ochroną przed tymi skutkami będzie odpowiednia suplementacja.